سبد خرید

0 محصول : ﷼ 0
سبد شما خالی میباشد!

عدم شناسایی هارد دیسک در لپ تاپ Asus x555

این مورد مربوط به لپ تاپ مدل Asus x555 می باشد که هارد را شناسایی نمیکند و پورتهای USB یک سمت دستگاه هم فعال نمیشوند و موس و وسیله دیگری در این پورتها کار نمیکند . توجه داشته باشید که برای این که خودتان اقدام به تعمیر این بخش کنید کافی نیست؛ این کار نیاز به مهارت و ابزار مخصوص دارد و باید توسط تکنسین های تعمیر لپ تاپ انجام شود در غیر این صورت ممکن است مشکلات بیشتر و به مراتب هزینه های خیلی بیشتری را متحمل شوید. شما می توانید برای دریافت خدمات تخصصی، از همکاران ما در مجموعه اگیبیت کمک بگیرید، اگیبیت فعال در زمینه تعمیرات تخصصی لپ تاپ و سخت افزار در استان تهران و استان البرز هست. برای اشنایی با روند تعمیر این لپ تاپ با ما همراه باشید:

مشکل شناخته نشدن هارد دیسک ممکن است از خود هارد باشد اما در این مدل از لپ تاپ با توجه به طراحی این مدل که هارد و تیکه بورد مربوط به یو اس بی از طریق یک تیکه برد دیگر به مادر برد اصلی وصل می شوند . این مشکل رایج تر است و دلیل معمولا آسیب دیدن کانکتور بین مادربرد و این برد هارد دیسک است که در شکل شماره یک مشخص شده است.

شکل 1 : نحوه اتصال هارد دیسک و پورتهای سمت راست به مادربرد در Asus X555

همانطور که در شکل یک مشخص است در سمت راست و در کادر آبی رنگ پورت های USB و پورت SD Ram و پورت ورودی صدا (AUX ) همگی بوسیله یک کابل فلت به تکه بردی وصل هستند که هارد دیسک نیز به آن برد متصل است و با کادر زرد رنگ مشخص شده. از آنجا که پورت یو اس بی کار نمیکند و هارد دیسک هم شناخته نمیشود ایراد از تکه بردی است که با کادر زرد رنگ مشخص شده.

البته هارد را جدا کردیم و با نرم افزار تست سلامت هارد دیسک انجام شده که هارد سالم بود بنابراین قطعا مشکل از آن تکه برد است که بوسیله یک کانکتور کوچک به مادربرد وصل شده است و کانکتور اتصال دهنده در شکل شماره 2 نشان داده شده است.

شکل 2 : کانکتور اتصال دهنده روی مارد برد لپ تاپ Asus x555

 

در شکل 2 ما تکه برد متصل به هارد را جدا کردیم تا کانکتوری که روی مادربرد وجود دارد دیده شود که این کانکتور با کادر زرد رنگ مشخص شده. قسمتی که روی مادربرد قراردارد به دقت بررسی شد و سالم بود ولی بخشی از کانکتور که روی تکه برد هارد وجود داشت کاملا آسیب دیده بود و شکسته بود که ما آن را جدا کردیم و در شکل شماره 3 جای این کانکتور را نشان داده ایم.

 

شکل 3 : کانکتور آسیب دیده از روی این برد جدا شده

در شکل 3 در کادر زرد رنگ محل اتصال کانکتور آسیب دیده و جدا شده را میبینید .

این ایراد به دلیل ضعف طراحی در این مدل خاص از لپ تاپ های ایسوس بوجود می آید یا اینکه بر اثر ضربه یا زمین خوردن دستگاه ایجاد میشود و کانکتور دچار شکستگی  می شود .

دقت کنید که این تکه بردها به سختی یافت می شود و کمیاب و گران قیمت هستند و حتما هم باید مدل و ورژن تولید شده آنها دقیقا یکسان باشد وگرنه کار نخواهد کرد. خوشبختانه ما سوکت آسیب دیده را داشتیم و  توانستیم با هزینه خیلی کمتر همین برد معیوب را تعمیر کنیم. در ادامه سوکت مورد نظر پیش و پس از جایگذاری روی برد را  مشاهده میکنید.

شکل 4 : کانکتوری که باید روی برد کار گذاشته شود

در شکل 4 کانکتوری که باید روی تکه برد کار بگذاریم را میبینید. این کانکتور کوچک 50  پایه کوک دارد که روی بدنه کوچک پلاستیکی کنار هم قرار گرفته اند. نصب این کانکتورها نیاز به دقت و تجربه دارد تا این کانکتورهای ظریف هنگام نصب آسیب نبینند و البته همه پایه ها هم در جای خود و به درستی متصل شوند .

دقت کنید که استفاده از حرارت بالا و یا دوباره کاری در نصب این کانکتورها هم به خود کانکتور و هم به تکه برد آسیب وارد میکند و هزینه چند برابری ایجاد میکند.

شکل 5 : کانکتور نصب شده روی تکه برد

در شکل 5 تیکه برد را پس از نصب سوکت آسیب دیده مشاهده میکنید که البته باید تمیز کاری شود و مایع فلاکس از روی برد حتما شستشو داده شود.

پس از نصب برد و قطعات همه بخش ها به درستی کار کردند.

پس دقت کنید که کار نکردن هارد و یا برخی پورتهای لپ تاپ همواره دلیل بر معیوب بودن خود این قطعات نیستند و همچنان ممکن است ایراد روی مادر برد و یا اتصالات دستگاه ها باشد که با مراجعه به تعمیرکار متخصص میتوان این مشکلات را برطرف کرد.

 

اگه مشکلت حل نشده نگران نباش ! هر ایرادی تعمیر میشه. برای راهنمایی بیشتر با (09918203527 ) تماس بگیر.

همچنین علاوه بر راه های ارتباطی اعلام شده در وب سایت، از طریق واتس اپ یا تلگرام با کارشناس تعمیر، ارتباط مستقیم داشته باشید.

لطفا قبل از مراجعه حضوری از طریق راه های ارتباطی اعلام شده  در سایت، تماس بگیرید و  هماهنگی لازم انجام شود.

 

ممکن است این مطالب برای شما مفید باشد:

شارژر لپ تاپ 65W 19V 3.42A asus

خاموش شدن رندوم در حین کار Asus N551

 

 

عدم شناسایی هارد دیسک در لپ تاپ Asus x555

 ارسال این مطلب برای دوستان:

 


چاپ  
جهت اطلاع از جشنواره ها و مناسبت های فروشگاه ایمیل خود را ثبت نمایید.

نماد اعتماد الکترونیکی