سبد خرید

0 محصول : ﷼ 0
سبد شما خالی میباشد!

نصب ویندوز 10 روی مک بوک پرو

یک نمونه ی دیگر از نصب ویندوز روی مک بوک را در اینجا منتشر می کنیم که با فرآیند آن آشنا شوید .شما می توانید برای دریافت خدمات تخصصی، از همکاران ما در مجموعه اگیبیت کمک بگیرید، اگیبیت فعال در زمینه خدمات و تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر در استان تهران و استان البرز هست. برای اشنایی با روند اینکار با ما همراه باشید:

لپ تاپ های ساخت کمپانی اپل Apple که تحت عنوان MacBook Air و MacBook pro  و iMac   عرضه میشوند همگی دارای سیستم عامل مخصوص خود یعنی Mac OS (مکینتاش ) هستند که با کیفیت و کارایی بالا و سازگاری کامل کار میکند. ولی برخی از کاربرانی که لپ تاپ های مک دارند ممکن است به دلیل کار با یک نرم افزار تخصصی یا خاص تحت ویندوز که نسخه تحت مک آن وجود ندارد  و یا به دلیل آشنایی کامل با ویندوز و راحت نبودن با مک او اس، بخواهند بر روی لپ تاپ اپل خود از سیستم عامل ویندوز بوِیژه ویندوز10  استفاده کنند.

استفاده ویندوز 10 و البته ویندوز 7 روی مک امکان پذیر است هرجند که طبیعتا ویندوز 10 پیشنهاد میشود . ولی این امر هم در لپ تاپ های اپل که از اواخر سال 2020 تولید شده اند و به جای پردازنده های اینتل Intel از پردازنده های M1 ساخت خود شرکت اپل بهره میبرند شدنی نیست. یعنی استفاده ویندوز روی لپ تاپ های مک مجهر به پردازنده های خود شرکت اپل (M1-M2 ) امکان پذیر نیست و خریدارن این مک بوک ها باید فقط  کاربران سیستم عامل مک باشند نه ویندوز!

اما با توجه به کیفیت و دوام بالای لپ تاپ های Mac میتوان گفت که تا چند سال آینده نیز بسیاری از لپ تاپ های ساخت سال 2020 و پیش از آن همچنان در حال کار خواهند بود و ممکن است کاربران آنها بخواهند از سیستم عامل ویندوز روی لپ تاپ خود استفاده کنند پس در این مطلب با ارائه یک مثال عملی فرآیند نصب ویندوز روی مک بوک را نشان میدهیم.

البته نصب ویندوز برای مک بوک های پیش از سال 2011 نیز ممکن نیست که این موضوع با توجه به قدیمی بودن این لپ تاپ ها چندان اهمیتی هم ندارد.

لپ تاپ مورد ما، مدل A1425 است که MacBook pro ساخت اواخر 2012 . اوایل 2013 می باشد ،با صفحه نمایش Retina

 

شکل 1- لپ تاپ Macbook pro 2012- A1425

مک بوک ها دارای سیستم عامل مک می باشند و اغلب کاربران نیز مایل به استفاده ویندوز در کنار مک هستند یعنی بتوانند از ویندوز استفاده کنند ولی سیستم عامل مک خود لپ تاپ نیز باقی بماند . برای این منظور دو راه کار وجود دارد یکی اینکه ویندوز را مانند یک نرم افزار داخل مک او اس نصب کنیم و در واقع مانند یک ماشین مجازی در دل مک ، یک وبندوز داشته باشیم و مقداری از سخت افزار را به ویندوز اختصاص دهیم که این حالت برای تست ویندوز روی مک و یا برای کارهای موقتی مناسب می باشد .

حالت دوم استفاده از ویندوز بصورت یک سیستم عامل مستقل در فضای هارد لپ تاپ است. به گونه ای که موقع روشن شدن دستگاه بتوانیم انتخاب کنیم که با ویندوز بوت شود یا با Mac OS . در این حالت تمامی امکانات سخت افزار در اختیار سیستم عاملی است که با آن بوت شده . ما این حالت دوم را کاملا شرح میدهیم .

این کار با استفاده از امکانات تعبیه شده در مک او اس شدنی است. ابزاری به نام Bootcamp داخل سیستم عامل مک وجود دارد که به ما اجازه میدهد فرآیند نصب ویندوز را به عنوان یک سیستم عامل مستقل روی بخشی از هارد لپ تاپ انجام دهیم. ما فقط باید تنظیمات درستی را انتخاب کنیم و از مراحل با خیر باشیم. باقی کار را Bootcamp انجام میدهد.

 

شکل 2- استفاده از Bootcamp Assistan  در خود سیستم عامل مک

در ابتدای کار ما باید یک فایل با پسوند iso از ویندوز 10 داشته باشیم. یعنی یک ایمیج از فایلهای نصبی ویندوز 10 را روی DVD و یا فلش مموری داشته باشیم و در ضمن یک فلش مموری یا هارد اکسترنال دیگر  هم داشته باشیم تا Bootcamp بتواند فایل iso و درایورهای سخت افزاری لازم برای مک بوک را روی آن فلش مموری استخراج (Extract) و ذخیره کند. دقت کنید که فلش مموری دوم در حین کار کاملا فرمت و پاک میشود و حداقل باید 8 گیگابایت یا بیشتر  گنجایش  داشته باشد نه کمتر.

ما فایل iso ویندوز 10 را داخل هارد اکسترنال داریم و یک فلش مموری 16 گیگاباتی خالی را نیز به لپ تاپ متصل میکنیم و بوت کمپ را اجرا میکنیم. پس از پنجره اول که معرفی می باشد پنجره دوم مانند شکل 3 ظاهر میشود که هر سه گزینه تیک دارد.

 گزینه اول یعنی بوت کمپ فایلهای لازم را برای نصب ویندوز از فایل ایمیج ما برمیدارد.

گزینه دوم یعنی خود سیستم در مرحله بعد درایورهای لازم دستگاه را دانلود میکند

گزینه سوم هم یعنی خود سیستم پس از دانلود درایورها نصب ویندوز را آغاز میکند.

 شکل 3 – آغاز فرآیند نصب ویندوز روی مک بوک با استفاده از Bootcamp

 

ما هرسه گزینه را تیک میزنیم در ضمن در تمام مدت کار باید شارژر لپ تاپ به برق وصل باشد و ارتباط اینترنت نیز با لپ تاپ   برقرار باشد .گزینه Continiue  را میزنیم و به مرحله بعد میرویم.

در این مرحله که در شکل 4 میبینید ابتدا باید بوسیله دکمه choose مشخص کنیم که فایل iso مربوط به ویندوز 10 کجاست که ما در اینجا هارد اکسترنال خود را معرفی میکنیم که در شکل 4 با کادر مشکی مشخص کرده ایم و توسط Bootcamp Assistant نیز شناسایی شده.

در قسمت Destination Disk باید مقصد ذخیره کردن درایورهای سخت افزاری که سیستم قصد دانلود آنها را دارد را مشخص کنیم که ما در این قسمت فلش مموری خود را انتخاب میکنیم که در شکل 4 با کادر زرد رنگ مشخص کردیم.

این مکانی که فایلهای استخراج شده ویندوز نیز در اینجا استخراج میشود . این فلش مموری در مرحله بعد فرمت میشود تا برای بوت ویندوز آماده سازی شود.

شکل 4- انتخاب محل فایل iso و محلی که باید فایلها و درایورها در آنجا ذخیره شوند

در شکل 5 میبینید که سیستم در حال فرمت کردن فلش مموری است در ضمن در این شکل پورت USB که با شماره 1 مشخص کردیم به هارد اکسترنالی وصل است که فایل iso ویندوز را دارد و USB که با شماره 2 مشخص کردیم به فلش مموری ما متصل است که قرار است فایلهای ویندوز و درایورها روی آن ذخیره شوند و ویندوز از این فلش مموری بوت و نصب خواهد شد.

مراحل بعدی در شکل 6 و 7 نشان داده شده که به طور خودکار این مراحل پی در پی اجرا میشوند

 

شکل 5- فرمت کردن و آماده سازی فلش مموری برای نصب ویندوز توسط Bootcamp

 

شکل 6 – کپی فایلهای مورد نیاز نصب ویندوز از روی فایل iso بر روی فلش مموری که در مرحله پیشین فرمت شده بود.

 

شکل 7- دانلود درایورهای لازم برای MacBook  در ویندوز

همانطور که در شکل 7 میبینید. در این مرحله سیستم اقدام به دانلود درایورهای مورد نیاز مک بوک میکند تا پس از نصب ویندوز سخت افزار مک بوک بتواند توسط ویندوز شناسایی شود و کار کند.

این مرحله با توجه به سرعت اینترنت ممکن است چند ساعت زمان ببرد و قطع شدن اینترنت هم به طولانی شدن این مرحله منجر میشود. تمامی درایورهای دانلود شده در فلش مموری شماره 2 ذخیره خواهند شد.

در این مرحله میتوانیم هارد اکسترنال خود را که حاوی فایل iso برای ویندوز 10 بود را از دستگاه جدا کنیم.

 

شکل 8- پارتیشن بندی مک بوک هنگام نصب ویندوز

پس از اتمام مرحله دانلود درایورها پنجره مربوط به پارتیشن بندی هارد دیسک ظاهر میشود که در شکل 8 می بینید که میتوانیم با استفاده از گزینه Devide Equally هارد لپ تاپ را به دو قسمت مساوی بین ویندوز و مک او اس تقسیم کنیم یا اینکه با کشیدن خط مابین دو کادر مشخص شده، فضای دلخواه خودمان را برای ویندوز در نظر یگیریم. بعد گزینه Install را میزنیم تا ادامه مراحل انجام گردند که در شکل 9 میبینید که ابتدا سیستم اقدام به ایجاد پارتیشن برای ویندوز می کند.

 

شکل 9- ایجاد پارتیشن ویندوز در MacBook

پس از مرحله پارتیشن بندی که در شکل 9 دیدید سیستم ری استارت شده و مراحل نصب ویندوز 10 از آن مرحله به بعد آغاز میشود که همان مراحل عادی نصب ویندوز 10 خواهد بود.

 

شکل 10 – bootcamp در این مرحله لپ تاپ را  از روی فلش مموری برای نصب ویندوز بوت میکند

 

شکل 11- فلش مموری آماده شده در مراحل قبلی به درستی بوت شده و نصب ویندوز 10 را تا انتها انجام میدهیم

 

پس از تکمیل نصب ویندوز و بوت شدن کامل بوت کمپ خودکار اجرا شده و اقدام به نصب درایورها مینماید ولی ممکن است در برخی دستگاه ها این عمل خودکار اتفاق نیفتد بنابراین به داخل فلش مموری رفته و از داخل پوشه windows support  فایل setup مربوط به bootcamp   را اجرا میکنیم تا عملیات نصب درایور ها توسط بوت کمپ آغاز شود. در  شکل 12 این مرحله نمایش داده شده

در ادامه و در شکل 13 میبینید که بوت کمپ در ویندوز نصب میشود و درایور ها را نیز نصب میکند

 

شکل 12- نصب درایور ها از داخل پوشه windows support

 

شکل 13- نصب bootcamp  در ویندوز

 

شکل 14- نصب نرم افزارهای لازم تحت ویندوز به همان شکل معمول در مک بوک

در شکل 14 میبینید که مانند یک لپ تاپ ویندوزی میتوان با مک بوک کار کرد و تمام نرم افزارهای لازم را نصب کرد. و کار پایان یافته است

دقت کنید که برای اینکه بتوانیم به دلخواه خود لپ تاپ را با ویندوز و یا با مک او اس بوت کنیم. لازم است تا بلافاصله پس از فشردن دکمه پاور و روشن شدن مک بوک، کلید Alt کیبورد را نگه داریم تا دستگاه وارد صفحه انتخاب سیستم عامل شود که در شکل 15 میبینید

 

شکل 15-  صفحه انتخاب سیستم عامل برای بوت شدن بلافاصله پس از روشن کردن لپ تاپ

 

در شکل بالا میتوانیم با استفاده از کلیدهای جهتی کیبورد انتخاب کنیم که با کدام سیستم عامل لپ تاپ را بوت کنیم.

پس نصب ویندوز روی Macbook  چندان پیچیده نیست ولی نیاز به زمان زیاد  و ابزار کافی و همچنین دقت دارد تا مشکلی در حین کار پیش نیاید.

 

اگه مشکلت حل نشده نگران نباش ! هر ایرادی راه حلی هم داره. برای راهنمایی بیشتر با (09918203527 ) تماس بگیر.

همچنین می توانید، از طریق واتس اپ با کارشناس تعمیرات تخصصی لپ تاپ، ارتباط مستقیم داشته باشید.

لطفا قبل از مراجعه حضوری از طریق راه های ارتباطی اعلام شده  در سایت، تماس بگیرید و هماهنگی لازم انجام شود.

 

 ممکن است این مطالب برای شما مفید باشد:

 

 

 نصب ویندوز 10 روی مک بوک پرو 

ارسال این مطلب برای دوستان:


چاپ  
جهت اطلاع از جشنواره ها و مناسبت های فروشگاه ایمیل خود را ثبت نمایید.

نماد اعتماد الکترونیکی