سبد خرید

0 محصول : ﷼ 0
سبد شما خالی میباشد!

روشن نشدن لپ تاپ Dell Latitude E6440

یک نمونه ی دیگر از ایراد روشن نشدن لپ تاپ دل را در اینجا منتشر می کنیم که با فرآیند کلی آن آشنا شوید ولی توجه داشته باشید که برای این که خودتان اقدام به تعمیر این بخش کنید کافی نیست؛ این کار نیاز به مهارت و ابزار مخصوص دارد و باید توسط تکنسین های تعمیر لپ تاپ انجام شود در غیر این صورت ممکن است مشکلات بیشتر و به مراتب هزینه های خیلی بیشتری را متحمل شوید. شما می توانید برای دریافت خدمات تخصصی، از همکاران ما در مجموعه اگیبیت کمک بگیرید، اگیبیت فعال در زمینه تعمیرات تخصصی لپ تاپ و سخت افزار در استان تهران و استان البرز هست. برای اشنایی با روند تعمیر این لپ تاپ با ما همراه باشید:

در این مورد لپ تاپ در حین کار خاموش شده و دیگر روشن نشده. البته کاربر اقدام به باز کردن و تعمیر شارژر لپ تاپ کرده که مشکل از شارژر نبوده.

در ادامه مراحل عیب یابی و تعمیر لپ تاپ خاموش Latitude E6440   را با هم میبینیم.

لپ تاپ در تست اولیه هیچ جریانی مصرف نمیکند و به محض اتصال آداپتور به دستگاه، برق آداپتور لپ تاپ قطع میشود که نشان از اتصالی شدید در دستگاه دارد که آداپتور برق ورودی را قطع میکند در ادامه در شکلهای  1و 2 مشخص است که چراغ آداپتور با وصل شدن به دستگاه خاموش و برق آداپتور قطع میشود.

 

شکل 1 و 2 – با وصل شارژر به لپ تاپ، شارژر قطع میشود و لپ تاپ روشن نمیشود.

شارژر لپ تاپ سالم بوده پس لپ تاپ را باز میکنیم و تست های ولتاژ و اتصالی را انجام میدهیم که برای این کار باید مادربرد کاملا از دستگاه جدا شده و بررسی شود که در ادامه میبینید.

 

شکل 3- برای دسترسی به مادربرد Latitude E6440  باید تمامی قطعات لپ تاپ باز و جدا شوند           شکل 4- مادربرد لپ تاپ Dell Latitude E6440

 

از آنجایی که اتصالی، ولتاژ ورودی آداپتور را قطع میکند تست قطعات بلافاصله از جک آداپتور لپ تاپ آغاز میشود که مشخص میشود ماسفت اولیه مدار محافظ سوخته که باید جدا و جایگزین شود در شکل های بعدی تست اتصالی و جایگزین کردن ماسفت را میبینیم

 

 

شکل5- ماسفت مدار محافظ (تغذیه) اتصالی نشان میدهد که باید تعویض شود                          شکل 6 – تعویض mosfet معیوب

 

پس از تعویض قطعه تست ولتاژ انجام میدهیم که ولتاژ ورودی حاضر میشود و جریان قطع نمیشود که در شکل 7 مشخص است ولی همچنان دستگاه روشن نمیشود و فقط ولتاز 19 ولت ورودی وجود دارد . این یعنی همچنان در بخش دیگری از لپ تاپ اتصالی و مشکل وجود دارد و ایراد فقط سوختن ماسفت و مدار محافظ نبوده.

 

شکل 7- پس از تعویض mosfet آداپتور قطع نمیشود و ولتاژ به درستی وجود دارد ولی لپ تاپ هنوز روشن نمیشود

در این مواقع ایراد میتواند در بسیاری از بخش های و قطعات باشد و تشخیص سریع آن ممکن نیست . قطعات اصلی مانند چیپ مادربرد، cpu و آی سی آی او همگی سالم هستند و یافتن ایراد و اتصالی در این مواقع نیاز به استفاده از شماتیک دستگاه (نقشه خوانی) و البته استفاده از تجربه های قبلی و دقت و صرف زمان است.

یکی از راه کارهای پیدا کردن اتصالی استفاده از شماتیک و تزریق ولتاژ به منطقه مشکوک است . که در این مورد ما با استفاده از تزریق ولتاژ و دقت و بررسی قطعات ریز و درشت دستگاه متوجه شدیم که دو عدد از خازنهای smd لپ تاپ اتصالی دارد و باید جایگزین شود.

شکل 8- جایگزین کردن خازنهای معیوب

اینکه به کدام بخش و چه میزان ولتاژی باید تزریق شود کاملا وابسته به قطعات و بخشی است که قصد بررسی آن راداریم و و باید حساب شده و با دقت باشد تا باعث ایجاد اتصالی ها و مشکلات بیشتر نگردد. مشخصات خازن های معیوب هم از روی شماتیک لپ تاپ و یا شناخت قطعات و کاربرد آن در دستگاه مشخص میشود.

پس از جایگزین کردن این قطعات دوباره تست ولتاژ انجام میدهیم که این بار ولتاژهای اصلی بخش های مختلف وجود دارند و در مرحله بعد باید دستگاه را بصورت نیمه باز چک کنیم تا از عملکرد اصلی لپ تاپ مطمئن شویم.

 

 

    

شکل 9- پس از رفع اتصالی های آخر، ولتاژهای اصلی به درستی تهیه شد                                شکل 10- لپ تاپ به صورت موقتی تست میشود که به درستی روشن شده و خروجی تصویر دارد

  

 پس از رفع ایراد اصلی با توجه به نسبت قدیمی بودن دستگاه نیاز است که سیستم تهویه و خنک کننده های لپ تاپ هم سرویس و تازه شود که این کار را انجام دادیم و پس از آن دستگاه کامل مونتاژ شده و دوباره همه بخش ها و پورتها و عملکرد لپ تاپ کاملا تست میشود.

    

 

شکل 11- تمیز کردن و استفاده از خمیرهای سیلیکونی مرغوب در مادربرد بسیار مهم است           شکل 12- لپ تاپ Dell Latittude E6440  تعمیر شده و به درستی بوت میشود و کار میکند

 

اینبار هم یک مورد خاموشی لپ تاپ را بررسی کردیم تا نشان دهیم که خاموش شدن لپ تاپ میتواند علت های مختلفی داشته باشد و همیشه معیوب بودن یک قسمت خاص باعث نیست. میزان زمان و هزینه تعمیر یک لپ تاپ خاموش میتواند بسیار متغیر باشد و همیشه پس از تست و بررسی اولیه مشخص نمیگردد.

 

اگه مشکلت حل نشده نگران نباش ! هر ایرادی تعمیر میشه. برای راهنمایی بیشتر با (09918203527 ) تماس بگیر.

همچنین علاوه بر راه های ارتباطی اعلام شده در وب سایت، از طریق واتس اپ یا تلگرام با کارشناس تعمیر، ارتباط مستقیم داشته باشید.

لطفا قبل از مراجعه حضوری از طریق راه های ارتباطی اعلام شده  در سایت، تماس بگیرید و  زمان مورد نظر را اعلام نمایید و هماهنگی لازم انجام شود.

 

 ممکن است این مطالب برای شما مفید باشد:

شارژر لپ تاپ 19.5V 4.62A 90W dell

شارژر لپ تاپ 19.5V 4.62A 90W dell

تعمیر شارژر Dell

 

 

روشن نشدن لپ تاپ Dell Latitude E6440

ارسال این مطلب برای دوستان:

 


چاپ  
جهت اطلاع از جشنواره ها و مناسبت های فروشگاه ایمیل خود را ثبت نمایید.

نماد اعتماد الکترونیکی