سبد خرید

0 محصول : ﷼ 0
سبد شما خالی میباشد!

روشن نشدن لپ تاپ Lenovo Ideapad 520

یک نمونه ی دیگر از ایراد روشن نشدن لپ تاپ را در اینجا منتشر می کنیم که با فرآیند کلی آن آشنا شوید ولی توجه داشته باشید که برای این که خودتان اقدام به تعمیر این بخش کنید کافی نیست؛ این کار نیاز به مهارت و ابزار مخصوص دارد و باید توسط تکنسین های تعمیر لپ تاپ انجام شود در غیر این صورت ممکن است مشکلات بیشتر و به مراتب هزینه های خیلی بیشتری را متحمل شوید. شما می توانید برای دریافت خدمات تخصصی، از همکاران ما در مجموعه اگیبیت کمک بگیرید، اگیبیت فعال در زمینه تعمیرات تخصصی لپ تاپ و سخت افزار در استان تهران و استان البرز هست. برای اشنایی با روند تعمیر این لپ تاپ با ما همراه باشید:

در این مورد به بررسی لنوو ip520 می پردازیم که به دلیل استفاده از آداپتور خراب ، لپ تاپ خاموش شده و با فشردن کلید پاور روشن نمیشود و هیچ یک از چراغ های LED روی دستگاه نیز روشن نمیشود. در واقع لپ تاپ پس از کلید پاور هیچ واکنشی نشان نمیدهد. پس از تست متوجه شدیم که دستگاه هیچ جریان برقی مصرف نمیکند و علائم اتصالی ظاهری ندارد. پس لپ تاپ را باز میکنیم و به ترتیب وجود یا عدم وجود ولتاژ های اصلی را چک می کنیم.

 روشن نشدن لپ تاپ Lenovo Ideapad 520

روشن نشدن لپ تاپ Lenovo Ideapad

شکل 1   و 2- باز کردن لپ تاپ Lenovo IdeaPad 520

توجه کنید در مورد لپ تاپ هایی که باتری داخلی دارند یعنی باتری آنها بدون باز کردن دستگاه قابل جدا کردن نیست، پیش از هر کاری باید باتری را با دقت جدا کرد تا هیچ گونه جریان برقی هنگام جدا کردن قطعات مختلف لپ تاپ ، وجود نداشته باشد.

در این مرحله با اهم چک و ولت چک اولیه مشخص شد که ولتاژ اصلی آداپتور یعنی ولتاژ 19 الی 20 ولت، در همان مدار محافظ قطع میشود و به جز قطعات اولیه سویچ و نخستین ماسفت، در جای دیگری وجود ندارد و البته که هیچ یک از ولتاژ های بخش های دیگر برد نیز وجود ندارد. که دلیل حتما اتصالی در مدار محافظ تغذیه و یا دیگر بخش هاست که با اهم چک و تست قطعات مشخص شد که ماسفت دوم بخش مدار محافظ معیوب و دارای اتصالی است که در شکل بعدی میبینید.

 روشن نشدن لپ تاپ لنوو Ideapad 520

شکل 3- وجود اتصالی در مدار تغذیه لپ تاپ

 

آی سی معیوب را جدا کرده و یک ماسفت مشابه با ویژگی های یکسان را با توجه به دیتاشیت ماسفت جایگزین میکنیم و پس از آن دوباره ولت چک انجام میشود.

 خاموش شدن لپ تاپ Lenovo Ideapad 520

شکل 4- ماسفت سوخته و محل قرار گیری آن در مادربرد لپ تاپ لنوو IP520

 خاموش شدن لپ تاپ لنوو Ideapad

اتصالی مدار تغذیه لپ تاپ,

شکل 5 و 6 – جایگذاری آی سی جدید و تست ولتاژهای اصلی

همانطور که در دو شکل بالا مشخص است پس از جای گذاری ماسفت جدید ولتاژهای لازم پیش از روشن شدن لپ تاپ همگی تولید شدهاند و روی برد اصلی هیچ قطعه ای نیز داغ نمیکند پس میتوانیم لپ تاپ را بصورت موقت و نیمه باز تست کنیم .

 تولید تصویر در لپ تاپ

شکل 7- لپ تاپ به درستی روشن شده و خروجی تصویر نیز دارد

پس از اطمینان از روشن شدن لپ تاپ و تولید تصویر در لپ تاپ، میتوانیم لب تاپ را ببندیم و در نهایت تا بوت کامل ویندوز تست کنیم.

 قاب کف لپ تاپ

 شکل 8- Lenovo Ideapad 520  پس از بستن تمامی قطعات و کابلها

 شکستگی قاب لپ تاپ

شکل 9- بوت شدن ویندوز و تست کامل لنوو IP520

در آخر به این نکته حتما توجه کنید که باز و بستن لپ تاپ شاید ساده به نظر بیاید ولی مرحله ای ظریف و وقت گیر است و در این مورد نیز ابتدا خود کاربر اقدام به باز کردن لپ تاپ نموده بود که باعث شده بود که 3 عدد از جای پیچ های قاب کف لپ تاپ کاملا شکسته شود که این شکستگی ها در قاب لپ تاپ ترمیم شد.   در ضمن مشکل دستگاه هرچه باشد باید پس از بوت شدن سیستم عامل تمامی قطعات و عملکرد لپ تاپ مثل گرافیک، صدا پورتها و ... چک شود چرا که بستن لپ تاپ نسبت به باز کردن آن به دقت بیشتری نیاز دارد و عدم اتصال یک کابل کوچک و سهل انگاری در جایگذاری قطعات و قابها ممکن است باعث شود بخشی از دستگاه درست کار نکند و مجبور باشید دوباره و یا چند باره لپ تاپ را باز کنید . این نکته ایست که حتی برای متخصصین با تجربه که صدها لپ تاپ مختلف را باز کرده و دوباره مونتاژ کرده اند نیز  ممکن است پیش بیاید به دلایل مختلفی مانند خستگی ، تکراری بودن مدل لپ تاپ و یا عجله مشتری.

پس بهتر است در صورت خستگی ، مرحله بستن لپ تاپ را به وقت بهتری موکول کنیم و یا در بستن و تحویل لپ تاپ عجله ای درکار نباشد.

 

اگه مشکلت حل نشده نگران نباش ! هر ایرادی تعمیر میشه. برای راهنمایی بیشتر با (09918203527 ) تماس بگیر.

همچنین می توانید در صورت لزوم، از طریق واتس اپ یا تلگرام با کارشناس تعمیر، ارتباط مستقیم داشته باشید.

لطفا قبل از مراجعه حضوری از طریق راه های ارتباطی اعلام شده  در سایت، تماس بگیرید  و هماهنگی لازم انجام شود.

 

ممکن است این مطالب برای شما مفید باشد:

روشن نشدن لپ تاپ Lenovo Z50-70 (آی سی I/O )

آب خوردگی و نداشتن تصویر در لپ تاپ Lenovo Ideapad Gaming 3

شارژر 65w lenovo (سوکت باریک)

 

 

روشن نشدن لپ تاپ Lenovo Ideapad 520

ارسال این مطلب برای دوستان:


چاپ  
جهت اطلاع از جشنواره ها و مناسبت های فروشگاه ایمیل خود را ثبت نمایید.

نماد اعتماد الکترونیکی