سبد خرید

0 محصول : ﷼ 0
سبد شما خالی میباشد!

آب خوردگی و نداشتن تصویر در لپ تاپ Lenovo Ideapad Gaming 3

یک نمونه ی دیگر از آب خوردگی لپ تاپ را در اینجا منتشر می کنیم که با فرآیند کلی تعمیراین مشکل آشنا شوید ولی توجه داشته باشید که برای این که خودتان اقدام به تعمیر این بخش کنید کافی نیست؛ این کار نیاز به مهارت و ابزار مخصوص دارد و باید توسط تکنسین های تعمیر لپ تاپ انجام شود در غیر این صورت ممکن است مشکلات بیشتر و به مراتب هزینه های خیلی بیشتری را متحمل شوید. شما می توانید برای دریافت خدمات تخصصی، از همکاران ما در مجموعه اگیبیت کمک بگیرید، اگیبیت فعال در زمینه تعمیرات تخصصی لپ تاپ و سخت افزار در استان تهران و استان البرز هست. برای اشنایی با روند تعمیر این لپ تاپ با ما همراه باشید:

در این مورد لپ تاپ کاربر بر اثر ریختن مایعات (چای) روی کیبورد لپ تاپ در حال کار، لپ تاپ خاموش شده و پس از خشک کردن لپ تاپ توسط کاربر . دستگاه روشن میشود ولی تصویری نمایش نمیدهد . یعنی مشکل تصویر نداشتن لپ تاپ را این بار هم داریم اما به دلیل نسبتاً رایج آب خوردگی لپ تاپ.

این مدل از لنوو چون دستگاه گیمینگ و گران قیمتی است و دارای باتری داخلی هم هست. ابتدا باید پیش از روشن کردن دوباره حتما باتری از دستگاه جدا شود و پس از آن اقدام به تست و تعمیر لپ تاپ شود. در شکل زیر میبینید که چراغ پاور دستگاه روشن است ولی تصویری نداریم .

 آب خوردگی و نداشتن تصویر در لپ تاپ Lenovo Ideapad Gaming 3

شکل 1- عدم خروجی تصویر در Lenovo ideapad Gaming 3

اقدام به باز کردن دستگاه میکنیم و تمام مسیرهایی که مایعات جاری شده را به دقت بررسی و تست میکنیم . چون در موارد آب خوردگی  به دلیل جاری شدن مایعات و عبور آن از قطعات و قسمتهای مختلف، معمولا ایرادهای مختلفی در لپ تاپ ایجاد میشود بویژه اگر مانند این مورد میزان مایعات نفوذ کرده به دستگاه زیاد باشد.

نکته: باز کردن لپ تاپ های گیمینگ و گران قیمت را با دقت و حوصله باید انجام شود چون معمولا قطعات یدکی این گونه لپ تاپ ها به سادگی یافت نمیشود.

 تصویر نداشتن لپ تاپ

شکل 2 - Lenovo ideapad Gaming 3 باز شده و نمای زیر لپ تاپ و ناحیه نفوذ مایعات به دستگاه

در شکل 2 ناحیه ای که مایعات ریخته شده و باید ابتدا این ناحیه بررسی ظاهری و فنی گردد در کادر زرد رنگ مشخص شده. البته دقت کنید که چون مایعات روی کیبورد لپ تاپ ریخته شده و از روی لپ تاپ به زیر لپ تاپ نفوذ کرده، حتما می بایست قطعات  لپ تاپ کاملا  باز شده و پشت مادربورد نیز حتما بررسی گردد که احتمالا آسیب اصلی در آن قسمت رخ داده.

در این مورد نفوذ مایعات زیاد بوده و حتی روی یکی از ماژولهای رم نیز ریخته و رم آسیب دیده که با دقت در شکل 2 و ماژول بالایی نیز دیده میشود.

در شکل 3  قسمت آسیب دیده رم لپ تاپ مشخص شده است. و در شکل بعدی نیز مشخص  است که آی سی I/O   که در پشت مادربورد بوده و پس از باز کردن کامل بورد قابل دسترسی است ، بر اثر آب خوردگی آسیب دیده.

 تصویر نداشتن لپ تاپ

  شکل 3- آب خوردگی ماژول رم

 آب خوردگی لپ تاپ

شکل 4- آب خوردگی و اتصالی آی سی I/O  در پشت مادربورد

قسمت های آب خورده ای که براحتی قابل مشاده بود در دو شکل قبلی مشخص است . این قسمت ها و اطراف آن به دقت با حلال شستشو داده میشود و پس از آن دوباره پایه ها و قلع محل اتصال پایه ها با مادربورد بازسازی میشود و دوباره اهم چک و ولت چک انجام میگیرد.

در مورد ماژول رم ، پس از تعویض خازن مشکل برطرف نشد و آی سی حافظه متصل به این خازن نیز آسیب دیده بود که در این صورت باید ماژول رم تعویض گردد که با نظر مشتری ماژول رم جدیدی جایگزین شد

 آی سی آی او (I/O) پس از باز سازی پایه ها اهم و ولت درستی را نشان میداد  بنابراین لپ تاپ را با ماژول جدید و بصورت باز تست کردیم که در شکل زیر مشخص است که مشکل عدم تصویر حل شده و دستگاه به درستی روشن میشود و خروجی تصویر نیز دارد. ولی احتمالا به دلیل خاموشی ناگهانی در هنگام ریزش مایعات، ویندوز سیستم مشکل داشته و به درستی بوت نمیشود و Aoutomatic repair  مربوط به ویندوز 10 نیز مشکل را حل نکرد. 

مشکل بوت نشدن سیستم عامل نیز از روش گزینه های موجود در هنگام نصب ویندوز و استفاده از System restore  برطرف گردید که در شکل 6 نشان داده شده است.

 آب خوردگی  Lenovo Ideapad Gaming 3

شکل 5- برطرف شدن مشکل عدم تصویر Lenovo ideapad Gaming 3 اما مشکل بوت نشدن ویندوز 10

 آب خوردگی  Lenovo Ideapad Gaming 3

شکل 6- رفع مشکل بوت نشدن ویندوز با استفاده از System restore

 

پس از بوت شدن کامل ویندوز مشخص شد که تاچ پد لپ تاپ مشکل دارد و اصلا شناسایی نشده و در کیبورد لپ تاپ هم برخی کلید ها به جای یکبار تایپ حرف، دوبار حرف مورد نظر را تایپ میکنند و دکمه عدد 6 کیبورد هم همزمان عدد 1 را نیز تایپ میکند.

از آن جایی که مایعات مستقیما روی کیبورد ریخته شده و به تاچ پد هم نفوذ کرده باید کانکتور تاچ پد و کانکتور  کیبورد هم بررسی شود و کاملا شستشو داده شود.

 تصویر نداشتن در لپ تاپ Lenovo Ideapad Gaming 3

شکل 7- باز کردن و شستشوی کانکتورهای تاچ پد و کیبورد لپ تاپ

پس از بررسی دوباره و شستشوی کانکتور های تاچ پد و کیبورد  که در شکل 7 مشخص شده . تاچ پد شناسایی شد و به دستی کار کرد ولی مشکل کیبورد برطرف نشد و همچنان 3 کلید از کیبورد کاراکترهای اضافی تایپ می کرد.

توجه کنید  که کیبورد لپ تاپ قطعه قابل تعمیری نیست و فقط میتوان کانکتور و کابل فلت کیبورد را تعمیر کرد که در این مورد این دو قطعه سالم بودند. در این شرایط مایعات باعث خرابی مدار داخل کیبورد شده و تنها راه تعویض کیبورد لپ تاپ است . که در این مدل به دلیل نایاب بودن کیبورد . مشتری از یک کیبورد خارجی با اتصال USB  باید استفاده کند تا در آینده اقدام به تعویض کیبورد نماید.

در این مورد مشکل آب خوردگی لپ تاپ و مسائل جانبی آن به درستی حل شد اما دقت کنید که ریختن مایعات روی لپ تاپ همواره میتواند مشکلات متعددی را بوجود بیاورد که شاید بسیار پرهزینه شود. بنابراین ریزش مقداری کم از مایعات را نیز جدی بگیرید و برای روشن کردن مجدد لپ تاپ عجله نکنید و در صورت امکان باتری لپ تاپ را نیز متصل نکنید .

ممکن است دستگاه پس از چند ساعت روشن شود و کار کند اما با گذشت چند روز و سولفات کردن مایعات بر روی پایه های قطعات بورد لپ تاپ، مشکل پس از یکی دو روز بروز نماید .

 

اگه مشکلت حل نشده نگران نباش ! هر ایرادی تعمیر میشه. برای راهنمایی بیشتر با (09918203527 ) تماس بگیر.

همچنین علاوه بر راه های ارتباطی اعلام شده در وب سایت، از طریق واتس اپ یا تلگرام با کارشناس تعمیر، ارتباط مستقیم داشته باشید.

لطفا قبل از مراجعه حضوری از طریق راه های ارتباطی اعلام شده  در سایت، تماس بگیرید و هماهنگی لازم انجام شود.

 

 

آب خوردگی و نداشتن تصویر در لپ تاپ Lenovo Ideapad Gaming 3

ارسال این مطلب برای دوستان:


چاپ  
جهت اطلاع از جشنواره ها و مناسبت های فروشگاه ایمیل خود را ثبت نمایید.

نماد اعتماد الکترونیکی